Autyzm jest przypadłością spotykaną stosunkowo rzadko. Wbrew pozorom, autyzmu nie należy rozpatrywać jako chorobę, ale raczej jako zaburzenie rozwoju lub prawidłowego funkcjonowania. Czym się odznacza autyzm? Przede wszystkim – zaburzonym funkcjonowaniem społecznym, niskim poziomem kompetencji społecznych oraz ogólnym upośledzeniem funkcji komunikacyjnych. Poniżej przyglądamy się tematowi autyzmu z bliska – podpowiadamy, jakie są najczęstsze objawy autyzmu oraz jak wygląda proces diagnostyczny.
Autyzm – jaki i kiedy rozpoznawać?
Autyzm jest nieuleczalny. Oznacza to, że dotknięta nim osoba będzie przez całe życie zmagać się z jego symptomami. Kluczowe w terapii autyzmu jest jak najwcześniejsze postawienie diagnozy. Im szybciej zostanie ona przedstawiona, tym więcej czasu pozostanie do wykorzystania w formie terapii, która znacznie podnosi jakość życia Pacjentów z autyzmem.
Pierwszym objawem, często zauważalnym przez rodziców dzieci autystycznych, są problemy z rozwojem mowy. Może dojść do zahamowania rozwoju mowy, a także jej niekonwencjonalnego wykorzystywania. Ponadto osoby w spektrum autyzmu mogą mieć problemy z komunikacją z najbliższymi, nie interesować się ich obecnością bądź ignorować, w zamian poświęcając swoją uwagę np. hobby i zainteresowaniom, które w przypadku osób z autyzmem często przybierają formę obsesji.
Najczęściej, pierwsze objawy autyzmu pojawiają się jeszcze przed ukończeniem trzeciego roku życia. W wielu przypadkach dają o sobie znać nawet w okresie niemowlęcym. Warto podkreślić, że autyzm spotyka częściej chłopców niż dziewczęta, choć uzasadnienie tej dysproporcji nie jest do końca znane.
Przyczyny wystąpienia autyzmu
Nie są dokładnie znane przyczyny występowania autyzmu. Niektórzy specjaliści wskazują, że część osób autystycznych mogła zostać zaniedbana w okresie wczesnodziecięcym, w rezultacie czego doszło u nich do zatrzymania się rozwoju i wystąpienia objawów autystycznych. W zdecydowanej większości przypadków nie doszło jednak do zaniedbania rozwojowego, a dokładna przyczyna wystąpienia autyzmu pozostaje tajemnicą. Jak dowodzą wciąż trwające badania, możliwym czynnikiem wpływającym na wystąpienie objawów autyzmu jest między innymi zaawansowany wiek rodziców, w szczególności ojca.
Ponadto, wskazuje się obecnie, że autyzm tworzy bardzo szerokie spektrum różnych objawów o różnym nasileniu, w którym znajdują się nie tylko zaburzenia zaliczane tradycyjnie do autyzmu.
Rodzaje autyzmu
Obserwowane odmiany autyzmu można podzielić na dwie główne kategorie. Pierwszą tworzy autyzm dziecięcy, uważany za konwencjonalny przykład autyzmu, objawiający się już w pierwszych trzech latach życia dziecka. Drugą odmianę tworzy autyzm atypowy, które spektrum objawów może być mniej konwencjonalne, w tej odmianie symptomy mogą się również pojawić później. Ponadto, międzynarodowa klasyfikacja ICD-10 wyróżnia także zaburzenia jak: zespół Retta oraz inne zaburzenia rozwojowe ze spektrum autyzmu oraz całościowe zaburzenia rozwojowe spoza spektrum (do których należy np. ADHD).