Wielu pewnie nawet nie słyszało o kierunku jakim jest bioinżynieria produkcji żywności. Kierunek ten został utworzony na podstawie treści kształcenie innych kierunków, takich jak technologia żywności i żywienie człowieka oraz zootechnika. Dodatkowo wzbogacono go treściami z zakresu przetwórstwa żywności, kształtowania jakości i bezpieczeństwa w produkcji żywności oraz gospodarki żywnościowej. Czy warto wybrać tę ścieżkę rozwoju? O tym już dziś.
Warunki przyjęci opisane w USOS UWM
Aby dostać się na studia I-go stopnia na kierunku bioinżynieria produkcji żywności, należy posiadać świadectwo dojrzałości. Proces rekrutacji obejmuje następujące punkty:
- Kandydaci, z tzw. „starą maturą”, będą mieć wyciąganą średnią ocen uzyskanych z trzech przedmiotów zdawanych na egzaminie dojrzałości: biologi, chemii, fizyki, matematyki lub geografii, języka polskiego lub języka obcego nowożytnego.
- Z kolei dla kandydatów posiadających wyniki matury uzyskane w systemie tzw. „nowej matury” – będzie to ranking sumy % punktów uzyskanych z trzech zdawanych przedmiotów: biologi, fizyki i astronomii, chemii, języka obcego nowożytnego, geografii, matematyki oraz języka polskiego.
Jak wygląda ogólny program studiów na kierunku bioinżynieria produkcji żywności – USOS UWM
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, kształci studentów w ramach kierunku bioinżynieria produkcji żywności. Program studiów realizowany jest w formie stacjonarnej, jako studia inżynierskie pierwszego stopnia. Trwają one 7 semestrów, czyli 3,5 roku. Absolwenci mają szansę na uzyskanie zawodowego tytułu inżyniera, w wybranej specjalności.
Kończąc studia I-go stopnia, można kontynuować edukację na takich kierunkach jak technologia żywności i żywienie człowieka lub zootechnika.
Studia magisterskie trwają trzy semestry, czyli 1,5 roku. Po ich zakończeniu absolwent uzyskuje tytuł magistra inżyniera.
Informacje związane z dokładnym planem zajęć, znaleźć można wpisując w wyszukiwarkę frazę „Bioinżynieria produkcji żywności USOS UWM”.
Praktyki studenckie na kierunku Bioinżynieria produkcji żywności
Studenci omawianego kierunku, mają możliwość nabycia doświadczenia zawodowego, w ramach odbywania obowiązkowych praktyk studenckich, trwających 8 tygodni. Praktyka realizowana jest podczas wakacji i składa się z dwóch etapów. Pierwsze 4 tygodnie odbywają się w gospodarstwie rolno-hodowlanym, które zajmuje się produkcją zwierzęcą, czyli między innymi produkcją:
- mleka,
- mięsa wołowego bądź wieprzowego,
- jaj,
- drobiu,
- miodu.
Kolejne 4 tygodnie realizowane są w instytucjach, związanych z gospodarką żywnościową, jak na przykład:
- zakład przetwórstwa mięsnego,
- wytwórnie pasz,
- zakłady przetwórstwa mlecznego.
Praktyki mają na celu, zapoznanie przyszłego absolwenta z zarządzaniem gospodarstwem rolnym, projektowaniem nowych wyrobów oraz sposobami przetwarzania i przechowywania surowców, a także systemami zarządzania jakością.
Słów kilka o UWM
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, utworzono w wyniku połączenia trzech istniejących już szkół wyższych: Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Warmińskiego Instytutu Teologicznego oraz Akademii Rolniczo-Technicznej. Miało to miejsce 1 września 1999 roku. Uczelnia łączy w sobie wieloletnią tradycję i stawia na najwyższą jakość kształcenia swoich studentów.
Nauka odbywa się w ramach następujących wydziałów:
- Wydział Bioinżynierii Zwierząt,
- Wydział Humanistyczny,
- Wydział Matematyki i Informatyki,
- Wydział Nauki o Żywności,
- Wydział Biologii i Biotechnologii,
- Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa,
- Wydział Lekarski,
- Wydział Bioinżynierii,
- Wydział Medycyny Weterynaryjnej,
- Wydział Nauk Ekonomicznych,
- Wydział nauk technicznych,
- Szkoła Zdrowia Publicznego,
- Wydział Prawa i Administracji,
- Wydział Sztuki,
- Wydział Teologii.
Uczelnia UWM stale stawia na rozwój, zwiększając swoją bazę naukowo-dydaktyczną. Świadczy o tym chociażby nowoczesne wyposażenie pracowni naukowych i laboratoriów. W zeszłym roku uczelnia kształciła około 19 tysięcy studentów studiów stacjonarnych, tysiąc osób na studiach podyplomowych oraz 600 doktoratów.
O każdym z wydziałów oraz ofercie kształcenia można przeczytać w systemie USOS UWM.
Zastanawiam się właśnie, jak kwestia pracy po takim kierunku, choć słyszałam opinie, że pracy dla bioinżynierów jest znacznie więcej niż dla inżynierów. Ciekawe ile w tym prawdy 🙂