Okres noworodkowy i niemowlęcy jest wymagający pod wieloma względami, zwłaszcza w kwestii pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Wielu maluchów boryka się z pieluszkowym zapaleniem skóry, który może powodować ból i dyskomfort. To trudny moment zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Przekonaj się, że dobrze wykonane zabiegi higieniczne i stosowanie dobrego kremu to właściwa droga do zdrowej skóry!
Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?
Pieluszkowe zapalenie skóry to kłopotliwe podrażnienie w miejscu przylegania pieluszki do ciała. Jest to stan zapalny o bardzo charakterystycznej morfologii i wyglądzie, ponieważ na cerze mogą się pojawić:
- nadżerki,
- grudki,
- plamy rumieniowe,
- złuszczanie skóry,
- pęcherzyki.To tylko część problemów skórnych, jakie występują w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry.
Choroba ta wyróżnia się dość złożony i wieloczynnikowy charakter. Uwagę warto również zwrócić na indywidualne cechy osobnicze, które także wpływają na rozwój stanu zapalnego. Na względzie warto mieć także czynniki, które mogą sprzyjać powstawaniu pieluszkowego zapalenia skóry. Ich znajomość pozwala uniknąć odparzeń pieluszkowych lub zmniejszyć ich intensywność.
Najczęstsze czynniki, które powodują odparzenie pieluszkowe
Odparzenie pieluszkowe pojawia się, gdy występuje uszkodzenie naskórka oraz wilgoć. Pieluszka w skuteczny sposób izoluje mocz dziecka, jednak jej zbyt rzadka zmiana może negatywnie wpływać na stan skóry dziecka. Stan ten jest niekorzystny, ponieważ dochodzi do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania skóry. Cera pełni naturalną barierę ochronną, która zabezpiecza głębsze warstwy skóry przed wnikaniem czynników alergizujących lub substancji drażniących.
Ciągle noszona pieluszka powoduje, że skóra nieustannie jest drażniona. Pocieranie w sposób mechaniczny może powodować jej stan zapalny. Wśród czynników sprzyjających tej chorobie należy wymienić również: długotrwałą antybiotykoterapię, nawracające biegunki, drożdżaki oraz niedostateczną higienę skóry.
Uwagę zwraca także zasadowe pH moczu, które może okazać się czynnikiem warunkującym rozwój pieluszkowego zapalenia skóry. Natomiast kontakt kału z moczem w niektórych przypadkach może zwiększać jego zasadowy charakter, przez co czynnik ten jest wyjątkowo drażniący delikatną skórę dziecka.
Jak dbać o delikatną skórę dziecka?
Skóra dziecka w pierwszym okresie jego życia jest niezwykle delikatna, ponieważ nadal się rozwija. Dlatego też pieluszkowe zapalenie skóry to jedna z częstszych dolegliwości w okresie, gdy maluch korzysta z pieluszek. Warto jednak pamiętać, że można zadbać o skórę dziecka i uniknąć odparzenia. W tym celu należy:
- często zmieniać pieluszki,
- zmiana pieluszki powinna uwzględniać delikatną, ale skuteczną higienę,
- najlepiej sprawdzi się przegotowana woda i delikatny płyn myjący,
- warto unikać zbyt mocnego i częstego pocierania skóry,
- stosować sprawdzony krem z cynkiem, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie – dodatkowo przyspiesza on proces gojenia się naskórka.
W przypadku odparzeń skóry powodowanych przez czynnik alergizujący, należy w drodze eliminacji postarać się go usunąć.
Działania profilaktyczne w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry są szczególnie istotne. W wielu przypadkach czynności te pozwalają uniknąć problemu skórnego lub sprawić, że pojawia się on w mniejszym stopniu. Warto mieć na uwadze, że odparzenia to nie tylko problem natury estetycznej. Zmiany te mogą powodować ból oraz stan zapalny. W efekcie konieczne może się okazać zastosowanie leków przeciwzapalnych, antybiotyku lub sterydów.
Najlepszy krem z cynkiem dla skóry maluszka!
Krem z cynkiem to bardzo ważny kosmetyk, który warto stosować w przypadku pojawienia się otarć naskórka. Sudocrem skutecznie przyspiesza proces gojenia się naskórka, dzięki czemu można uniknąć pojawienia się pieluszkowego zapalenia skóry. Dodatkowo krem ten wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego tworzy dodatkową barierę ochronną przed czynnikami drażniącymi. Warto także wspomnieć, że jest to łagodzący krem barierowy o potwierdzonym działaniu.