Od paru lat pudry mineralne są bardzo popularne i łatwiej dostępne na rodzimym rynku. Dlaczego minerały podbiły serca kobiet? Jak można zauważyć, polskie konsumentki są dużo bardziej świadome, jakie składniki mogą znajdować się w kosmetykach, po które sięgają na co dzień. Co warto wiedzieć o wspomnianych minerałach? Co je odróżnia od kosmetyków tradycyjnych? Co ma wpływ na ich oryginalność? Czy warto je stosować? Odpowiedzi na te i inne pytania postaramy się udzielić poniżej.
Pomysł na produkowanie kosmetyków wyłącznie z użyciem składników mineralnych pojawił się po raz pierwszy w Ameryce w latach 70 XX wieku. Powstały one z myślą o kobietach, które poddały się inwazyjnym zabiegom na twarz, między innymi: operacje plastyczne, mikrodermabrazja, peeling laserowy czy botoks. Z czasem wspaniałe działanie minerałów wykorzystywali również dermatolodzy w leczeniu skóry trądzikowej, alergicznej, atopowej, czy wrażliwej. Taki makijaż skutecznie współpracował z terapią leczniczą, był przy tym wodoodporny, zaś skóra pacjentek lśniła naturalnym blaskiem. Użytkowniczki miały szansę przekonać się, iż kosmetyki mineralne sprawdzają się także w wypadku cery normalnej, głównie z uwagi na to, iż nadają jej niezwykle estetyczny wygląd.
Puder mineralny – siła w czystej postaci
Stuprocentowa naturalność to jedna spośród cech, którą odznaczają się kosmetyki mineralne. Sklep, który będzie je oferował można znaleźć nie tylko w formie stacjonarnej, ale również online. Pudry mineralne nie zawierają chemii, talku, substancji zapachowych, wosków, olejków, czy środków konserwujących. Składają się wyłącznie z krystalicznie czystych minerałów, takich jak chociażby: dwutlenek tytanu, tlenek cynku, mika, jak i pigmenty naturalnego pochodzenia (ultramaryny, tlenki manganu, chromu i żelaza). Biel tytanowa i cynkowa decydują o intensywności koloru. Im będzie więcej tychże substancji, tym jaśniejszy odcień pudru. Dwutlenek tytanu odpowiedzialny jest za kryjące właściwości kosmetyku. Właściwie dobrana proporcja sprawi, iż podkład mineralny kryje lepiej, aniżeli płynny. Tlenek cynku wykazuje działanie antybakteryjne, a ponadto reguluje wydzielanie się sebum. Dwa związki wymienione jako ostatnie, połączone ze sobą w różnorodnych proporcjach, stanowią bazę dla podkładów, ale występują także w cieniach do powiek, w różach do policzków i w korektorach. Z kolei zaś dodatek miki sprawia, iż kosmetyki mineralne nadadzą skórze perłowy czy też satynowy połysk.
Szukasz pudru mineralnego, który jest wyprodukowany w 100% z naturalnych składników ? Sprawdź ofertę sklepu internetowego domiuroda.pl
Działanie najważniejszych składników purdów mineralnych
- Tlenki żelaza – są odpowiedzialne za naturalną barwę kosmetyku, nie wywołują podrażnień skóry,
- Dwutlenek tytanu – jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Chroni skórę przed procesami fotostarzenia,
- Tlenek cynku – wykazuje działanie kojące, matujące i ściągające. Działa również antyseptycznie i bakteriobójczo. Wspomaga gojenie się zmian skórnych,
- Krzemionka – absorbuje silnie wilgoć i sebum. Jest rekomendowana jako składnik kosmetyków stosowanych do przetłuszczającej się cery.