Pieluszkowe odparzenia skóry to niestety częsty problem rodziców małych dzieci. Przypadłość ta dotyka maluchy już w okresie niemowlęcym i jest najczęściej związana z nieprawidłową pielęgnacją wrażliwej skóry małego dziecka w okolicach pieluszkowych. Skóra bobasa nie ma jeszcze w pełni rozwiniętej warstwy lipidowej, a co za tym idzie, jest szczególnie podatna na podrażnienia, zaczerwienienia i otarcia. Jak walczyć z pieluszkowym zapaleniem skóry? Sposobów jest wiele, my podpowiadamy najbardziej skuteczne rozwiązania.
Odparzenie pieluszkowe — jakie są jego przyczyny?
Do najczęstszych przyczyn należy zbyt rzadka zmiana pieluszki. Okolice intymne małego dziecka są bardzo delikatne. Długotrwałe przebywanie w wilgotnym środowisku prowadzi do namnażania się szkodliwych bakterii i grzybów, a te działają bardzo niekorzystnie na pupę niemowlaka. Pojawiają się zaczerwienienia, bolesna odparzenia, które sprawiają dziecku ból. Inną przyczyną pojawienia się odparzeń może być nieodpowiedni rozmiar pieluchy, która nie może być ani za mała, ani za duża, ale musi być idealnie dopasowana do wieku i wagi dziecka. Problem pieluszkowego zapalenia skóry może się pojawić w przypadku reakcji alergicznej, np. na materiał pieluchy lub składnik pudru, zasypki lub innego środka pielęgnującego.
Jakie jeszcze są przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry?
Odparzenie pieluszkowe często pojawia się w sezonie letnim. Nadmierne upały sprawiają, że dziecko się poci. Jego pupa zamknięta w zmoczonej pieluszce nie ma dostępu do świeżego powietrza, a stąd już tylko krok do powstawania przykrych dolegliwości. Zbyt rzadkie mycie okolic intymnych dziecka również może prowadzić do bolesnych podrażnień, dlatego należy pamiętać, aby po każdej zmianie pieluchy umyć pupę dziecka. Stosowanie zbyt dużej ilości zasypek i nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Nie jest dobrym pomysłem stosowanie chusteczek nawilżających, ponieważ ich chemiczne składniki mogą uczulać. Odparzenia mogą się także pojawić w wyniku antybiotykoterapii.
Jak zapobiegać?
Aby nie dopuścić do pieluszkowego zapalenia skóry, należy wnikliwie obserwować skórę dziecka, a w przypadku pojawienia się zaczerwienień i podrażnień natychmiast reagować. Najlepszym sposobem prewencji jest częsta zmiana pieluchy i wietrzenie pupy maluszka, ponieważ dostęp świeżego powietrza działa na skórę bardzo dobroczynnie. Bardzo istotny jest rozmiar pieluszki i materiał, z jakiego została wykonana. Przy jej zakupie trzeba szczególnie zwrócić uwagę na skład, ponieważ niektóre składniki mogą dziecko uczulać. Do codziennej pielęgnacji najlepiej używać ciepłej wody bez mydła, a po kąpieli wycierać skórę dziecka delikatnymi ruchami.
Jakie są sposoby na odparzenie pieluszkowe?
Jeżeli zauważysz u swojego dziecka niepokojące objawy, takie jak pęcherzyki powietrza, rumień, grudki czy zaczerwienienie zastosuj stare sprawdzone metody, które stosowały nasze babcie. Jednym z nich jest kąpiel w krochmalu, która działa na skórę bardzo kojąco i łagodzi stany zapalne. Możesz też przemywać skórę dziecka rumiankiem lub nagietkiem, pod warunkiem, że nie wystąpią u niego reakcje alergiczne. Bardzo dobrym sposobem jest stosowanie produktów aptecznych na bazie lanoliny, alantoiny i maści z cynkiem, ponieważ działają one na skórę łagodząco, nawilżająco i antybakteryjnie. Najlepszym jednak sposobem jest smarowanie skóry dziecka kremem Sudocrem, ponieważ jest on prawdziwym ekspertem w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry.
Jakie są korzyści ze stosowania kremu Sudocrem?
To produkt, który działa profilaktycznie i leczniczo. Zapobiega odparzeniom i jest prawdziwym pogromcą pieluszkowego zapalenia skóry. Zawiera w swoim składzie tlenek cynku, który działa antyseptycznie i kojąco, a także lanolinę, która działa odżywczo, nawilżająco i natłuszczająco. Przy pomocy kremu barierowego odparzenie pieluszkowe można bardzo szybko pokonać. To produkt znakomitej jakości, który jest niebywale skuteczny i przynosi ulgę już po pierwszym dniu stosowania. Warto się z nim bliżej zapoznać na stronie sudocrempolska.pl