Jarzębina tradycyjnie kojarzy się nam z porą jesienną. Roślina ta kwitnie bowiem jesienią, upiększając polski pejzaż. Warto jednak zdawać sobie sprawę również faktu, że kwiat jarzębiny wykazuje także istotne właściwości prozdrowotne. Jarzębina jest znana od stuleci w medycynie tradycjonalnej. Obecnie można śmiało mówić o swoistym renesansie popularności tej niezwykle pożytecznej rośliny. Kiedy warto stosować preparaty na bazie jarzębiny oraz jakie konkretnie właściwości odżywcze posiada posiadają kwiaty a jakie owoce jarzębiny? Poniżej przedstawiamy krótkie kompendium wiedzy poświęcone tej tematyce.
Kwiat jarzębiny: właściwości oraz działanie
Kwiat jarzębiny jest stosowany znacznie rzadziej, niż owoce tej rośliny. Tym niemniej, również kwiaty tego ozdobnego drzewa zawierają w sobie szereg cennych dla zdrowia substancji. Warto tutaj wymienić przede wszystkim:
- Karotenoidy. Organiczne związki chemiczne wykazujące silne działanie przeciwutleniające. Oprócz tegoKarotenoidy przyspieszają również naturalne procesy regeneracji komórek.
- Antycyjany. Naturalne związki chemiczne przynależne do grupy flawonoidów. Wykazują silne właściwości przeciwutleniające, a ponadto stymulujące pracę układu krążenia.
- Kwasy organiczne.
Dzięki takiej kompozycji substancji odżywczych, jarzębina kwiat wykazuje zarówno silne działanie antyoksydacyjne, jak i przeciwbakteryjne. Znane są również moczopędne właściwości kwiatów jarzębiny.
Kiedy warto stosować kwiat jarzębiny?
Kwiaty jarzębiny, najczęściej w postaci naparów oraz mieszanek ziół, stosuje się w przebiegu między innymi takich dolegliwości, jak:
- Nieprawidłowa praca układu krążenia,
- Problemy z oddawaniem moczu,
- Lekka kamica nerkowa,
- Zaparcia.
Regularne spożywanie wywarów z kwiatów jarzębiny jest także wskazane w przypadku osób szczególnie narażonych na powstawanie kamieni nerkowych lub też u których w trakcie badania USG stwierdzono obecność niewielkich kamieni w nerkach (tzw. piasek).
Owoce jarzębiny – właściwości oraz zastosowanie
W odróżnieniu od jarzębiny kwiatów, owoce tej rośliny cechują się znacznie mniejszym stężeniem substancji o działaniu antytoksycznym lub też moczopędnym. Z drugiej strony, owoce jarzębiny wykazują bogatą zawartość witamin, w tym zwłaszcza C oraz prowitaminy A. Poza tym, owoc jarzębiny to także cenne źródło goryczy, substancji garbnikowych oraz niektórych ważnych węglowodanów, w tym zwłaszcza sorbitolu. Ze względy na obecność w owocach jarzębiny goryczy wykazują one dodatni wpływ na pracę wątroby, wspierając ją w naturalnych funkcjach oczyszczających.
Owoców jarzębiny nie zaleca się jednak spożywać świeżo po zebraniu. Mogą one wówczas wywoływać dolegliwości ze strony układu pokarmowego, co jest związane z wysokim stężeniem kwasu parasorbowego. Kwas ten jest w sposób naturalny wytracany przez owoce dopiero w trakcie procesu obróbki, a więc np. suszenia lub też tworzenia z owoców przetworów.
Jarzębina na żylaki
Poza wymienionymi powyżej właściwościami, świetnym rozwiązaniem może być także jarzębina na żylaki. W tym celu owoce jarzębiny stosuje się najczęściej w sposób zewnętrzny. Dwie garści zgniecionych owoców jarzębiny w postaci kompresu należy stosować na miejsca, w których występują żylaki. Okład zaleca się wykonywać dwa razy dziennie.
W formie zewnętrznej jarzębina na żylaki okazuje się skuteczna przede wszystkim dzięki silnym właściwościom antyseptycznym oraz uelastyczniającym skórę. Kompres z owoców jarzębiny wspiera również krążenie krwi, dzięki czemu nie tylko redukuje już istniejące żylaki, ale ponadto zapobiega powstawaniu nowych zmian na skórze.
Kwiat jarzębiny, owoce czy kompresy – co wybrać?
Jarzębinę z pewnością warto stosować na wiele rozmaitych sposobów. Pamiętajmy, że zależnie od wykorzystanej części rośliny oraz formy jej przyjmowania, właściwości będą znacząco się od siebie różnić.
Oprócz wymienionych powyżej zastosowań owoce oraz jarzębiny kwiaty mogą stanowić również cenny składnik domowych kosmetyków, stosowanych między innymi w celu poprawy kondycji i wyglądu cery lub tez redukcji worków pod oczami. Przeczytaj także o innych właściwościach roślin i o tym w jaki sposób wpływają na nasz układ nerwowy. Artykuł znajdziesz na http://www.nerwice.com/floroterapia-pomaga-w-nerwicy.
Naleweczkę można zrobić z jarzębiny 😀 Nie dość, że smaczna, to jeszcze zdrowa 🙂 w tym przypadku można połączyć zdrowe, pyszne i pożyteczne!